Renkantis naują rūbą dažniausiai atidžiai tyrinėjame ne tik jo modelį, siluetą, spalvą, bet ir pluošto, iš kurio jis pasiūtas, sudėtį. Būtent nuo to priklausys, kiek drabužis tarnaus ir kiek laiko reikės skirti jo priežiūrai. Vienos medžiagos sudrėkintos traukiasi, kitos tįsta, o trečioms galbūt tinka tik sausas valymas. Nuo rūbo sudėties priklauso ir kiti, itin svarbūs dalykai – oro pralaidumas, švelnumas, minkštumas ir pan. Šauniausia, kad visą reikiamą informaciją galime rasti etiketėje, tereikia mokėti ją tinkamai perskaityti. Taigi, pristatome jums svarbiausius faktus, ką turite žinoti apie medžiagas ir jų sudėtį!

Įvairiausius pluošus, iš kurių siuvami drabužiai, galime vadinti medžiaga, tačiau yra dar dvi pagrindinės jos rūšys, pavadintos pagal gamybos būdą:

  1. Trikotažas – tekstilės gaminys, mezgimo mašinomis megztas iš siūlų, o dar paprasčiau sakant, tai yra visi pluoštai, kurie gaminami mezgimo būdu.
  2. Audinys – tekstilės gaminys, audimo staklėmis išaustas iš siūlų, kitaip tariant, tai yra visi pluoštai, kurie gaminami audimo būdu.

Apie trikotažą

Trumpai apie trikotažą

Trikotažas yra itin populiarus siuvant laisvalaikio ir sportinius drabužius. Taip yra dėl jo savybių, kurias nulemia gamybos būdas. Ši medžiaga pasižymi tamprumu, minkštumu, purumu, labai gerai priglunda, prisitaiko prie kūno ir nevaržo judesių. Pagal mezgimo būdą jis skirstomas į dvi pagrindines rūšis: viengubą ir dvigubą. Skirtumas tarp jų nėra didelis, tiesiog viengubas trikotažas mezgamas lygiuoju būdu, tad yra šiek tiek plonesnis. Trikotažo sudėtyje gali būti tiek natūralių, tiek dirbtinių ar sintetinių pluoštų, kurie ir nulemia jau pagaminto rūbo priežiūrą.

Audinių rūšys ir jų priežiūra

Audinių išvaizdą ir savybes nulemia siūlų, iš kurių jie audžiami, žaliava. Jie gali būti mišrūs, pavyzdžiui, sujungti iš kelių natūralių pluoštų – vilnos ir šilko, medvilnės ir lino. Taip pat audiniai gali susidėti iš natūralių ir dirbtinių arba sintetinių pluoštų. Dažniausiai jie pagal tai skirstomi į: natūralaus pluošto audinius, dirbtinio pluošto audinius ir sintetinio pluošto audinius.

Natūralaus pluošto audiniai

Natūralaus pluošto audiniai visiems gerai žinomi ne tik dėl savo ypatingų savybių, bet ir dėl didelio dėmesio jų priežiūrai.

Vilna

Vilna

Tai visiškai natūralus pluoštas, gaunamas iš gyvūnų kailio. Tikrai esate girdėję apie avies, Alpakos, Merino, Kašmyro, Moheros ar Angoros vilną. Tai populiariausios jos rūšys visame pasaulyje. Pluoštas gali skirtis savo tankiu, šiurkštumu ar švelnumu, išvaizda ir pan. Vilna itin populiari dėl savo unikalių savybių. Ji pasižymi labai geru šilumos sulaikymu ir šalčio nepraleidžiamumu, tad šildo ir tuo pat metu leidžia odai kvėpuoti. Audinys gana praktiškas, nes beveik nesiglamžo, yra neteplus, o tinkamai prižiūrėtas gali tarnauti daugybę metų.

Priežiūra // Vilną rekomenduojama skalbti rankomis, na, o jei visgi norisi sutaupyti laiko, galima naudoti ir skalbimo mašiną, tačiau tokiu atveju būtina nustatyti vilnai skirtą programą ir skalbti su specialiai šiam pluoštui skirtomis priemonėmis.

Šilkas

Šilkas

Itin lengvas, natūralus gyvūninės kilmės pluoštas, kurio tėvyne tituluojama Kinija. Šilkas yra gana plonas, tačiau tamprus ir stiprus. Jis pasižymi labai geromis higieninėmis savybėmis: iš šilko pasiūtus drabužius be galo malonu dėvėti vasarą, medžiaga nelimpa prie kūno, neerzina ir nedirgina net jautrios odos bei leidžia jai kvėpuoti. O viena unikaliausių šio pluošto savybių yra tai, kad šilkas gali sugerti tris ketvirtadalius vandens, tačiau likti sausas. Dažno vėdinimo ir reto skalbimo reikalaujantis audinys gali būti aikštingas, bet tinkamai prižiūrėtas tarnaus jums išties ilgai.

Priežiūra // Šilką rekomenduojama skalbti rankomis, o geriausia, kad vandens temperatūra tiek skalbiant, tiek skalaujant nebūtų labai šalta, tačiau ir ne viršytų 30 laipsnių.

Linas

Linas

Iš linų išgaunamas natūralus pluoštas yra be galo tvirtas, 2-3 kartus tvirtesnis už medvilnę. Dažniausiai lininius drabužius galite rasti vasarinėse kolekcijose, nes jis gana elegantiškas ir puikiai tinka šiam sezonui. Linas itin gerai sugeria drėgmę ir net vėsina kūną. Tačiau šis pluoštas yra linkęs glamžytis, kartais lininiuose audiniuose galite rasti vilnos ar poliesterio priemaišų, mat jie šiek tiek sumažina šį polinkį. Bet jaudintis neverta, nes audinys lyginamas itin lengvai, tad keletas minučių su lygintuvu ir būsite pasiruošusi.

Priežiūra // Polinkį trauktis turintis lino pluoštas yra visai nereiklus skalbimo temperatūroms, tačiau vis vien derėtų atkreipti dėmesį į kitus, sudėtyje esančius pluoštus ir spalvos intensyvumą, sprendžiant kokią skalbimo programą pasirinkti.

Medvilnė

Medvilnė

Tai natūralus pluoštas gaunamas iš medvilnės žiedų, kuris pasižymi lengvumu, minkštumu ir itin geru oro pralaidumu. Drabužius pasiūtus iš medvilnės malonu dėvėti, jie yra higieniški, kadangi labai gerai sugeria drėgmę. Audinio kokybė priklauso nuo medvilnės rūšies ir audimo būdo, tačiau visais atvejais, tai gana tvirtas pluoštas. Dažnai medvilnė maišoma su kitais pluoštais, pavyzdžiui, poliesteriu ir poliamidu. Mat jie medvilnės audiniui suteikia daugiau tvirtumo ir šiek tiek palengvina jo priežiūrą.

Priežiūra // Medvilnės gaminius patartina skalbti išvirkščius, taip ilgiau išsilaikys spalvos. Atsparumu temperatūroms ji panaši į liną, tad galima virinti ir lyginti aukštoje temperatūroje. Lyginti geriausia naudojant garus, kadangi tai darant su įprasta laidyne, audinys gali imti geltonuoti. Baltus gaminius virinkite, spalvotus skalbkite ne didesnėje nei 60 °C temperatūroje, bet kas kart pažiūrėkite į nuorodas etiketėje, nes dėl įvairių priemaišų, priežiūros taisyklės gali šiek tiek kisti.

Ramie

Ramie

Tvirčiausias augalinės kilmės pluoštas, kuris dar žinomas kaip Kinijos žolė. Nėra elastingas, kiek glamžus, tačiau itin minkštas. Savo žvilgesiu primena šilką, o dėl geresnių savybių gana dažnai maišomas su medvilne arba poliesteriu. Iš Ramie siūti drabužiai labai gerai tinka vasaros sezonui, nes audinys gerai sugeria drėgmę. Jis yra atsparus mirkymui, šviesai, kandims ir net pelėsiui, tačiau po daugelio skalbimų gali šiek tiek išblukti spalvos.

Priežiūra // Geriausia skalbti vėsiame vandenyje, jautriems mezginiams skirtomis programomis ir džiovinti horizontalioje padėtyje.

Nėriniai

Nėriniai

Gaminami iš šilko, medvilnės arba sintetinių pluoštų. O įdomiausia tai, kad dažniausiai pavadinami pagal Prancūzijos miestus, kuriuose specializuojamasi jų gamyboje.

Priežiūra // Priklauso nuo sudėtyje esančių pluoštų, tad geriausia vadovautis drabužio etiketės nuorodomis. Jei visgi nesuprantate kaip geriausia būtų skalbti, darykite tai rankomis, ne aukštesnėje nei 30 °C temperatūroje ir galėsite būti ramūs, kad išsaugosite nėrinių kokybę.

Dirbtinio pluošto audiniai

Tai cheminiu procesu iš natūralių medžiagų pagaminami pluoštai, pasižymintys itin geromis savybėmis.

Viskozė

Viskozė

Dažnai nesutariama prie kokių audinių priskirti viskozę – dirbtinių ar natūralių. Išties tai dirbtiniu būdu iš natūralių medžiagų – medžio pluošto, pagamintas audinys. Savo savybėmis viskozė primena medvilnę, tačiau yra kiek švelnesnė ir minkštesnė. Audinys ne tik be galo maloniai liečiasi prie kūno, bet ir labai gerai praleidžia orą, taip leisdamas kūnui kvėpuoti. Jis „vėsina“ karštu oru, todėl labai tinka vasariniams rūbams. Tiesa, viskozė itin praktiška – ji neįsielektrina.

Priežiūra // Patartina skalbimui naudoti tik tausojančias skalbimo programas, žemą temperatūrą ir skystas skalbimo priemones, o minkštiklių ir kondicionierių vertėtų atsisakyti. Jei nusprendėte skalbti rankomis – ilgai nemirkykite drabužių ir atsargiai gręžkite. Dar vienas puikus būdas – cheminis valymas, kuris užtikrins, kad pluoštas ilgesnį laiką išliktų tvirtas.

Modalas

Modalas

Tai itin prabangus ir kokybiškas pluoštas, gaunamas iš specialiai apdorojamos celiuliozės. Savo savybėmis labai primena medvilnę, nes yra minkštas, švelnus, maloniai priglunda prie kūno. Išties unikali jo savybė yra ta, kad modalas sugeria net 50 % daugiau drėgmės nei medvilnė. Drabužiai pasiūti iš šio audinio nesivelia, nesipūkuoja ir po daugelio skalbimų išlaiko pradinę formą bei spalvą.

Priežiūra // Nors audinys ypatingos priežiūros nereikalauja, patartina jį skalbti tausojančiomis programos, naudojant švelnius skalbiklius arba skystą muilą. Jei skalbiate rankomis, darykite tai žemoje temperatūroje, ilgai nemirkykite ir atsargiai gręžkite. Beje, rūbus iš modalo patartina džiovinti horizontalioje padėtyje.

Acetatas

Acetatas

Tai cheminiu būdu iš celiuliozės gaunamas pluoštas, kuris savo išvaizda šiek tiek primena šilką. Jis nėra labai tvirtas ir nesugeria drėgmės, tačiau labai gerai krenta ir nesiglamžo. Dažniausiai naudojamas pamušalams siūti.

Priežiūra // Pluoštas reikalauja atsargios priežiūrios, tad skalbti geriausia rankomis arba skalbimo mašina ne didesnėje nei 30-40 °C temperatūroje.

Akrilas

Akrilas

Tai dirbtinis pluoštas, kurio gamybai žaliava gaunama iš gamtinių dujų.  Priklausomai nuo apdirbimo technologijų, jo kaina gali būti didesnė nei vilnos ar medvilnės. Taip yra dėl ypatingų akrilo savybių: jis lengvas, švelnus, itin lengvai dažomas ir ilgai išlaiko sodrią spalvą, o savo jutiminėmis savybėmis gali priminti kašmyrą.

Priežiūra // Akrilas nereikalauja išskirtinės priežiūros, tad tikrai galite skalbti įprasta skalbimo mašina, ne didesnėje nei 40 °C temperatūroje. Jei norite išvengti elektrinimosi, skalbiant įpilkite minkštiklio.

Sintetinio pluošto audiniai

Tai organinės sintezės metu iš naftos, anglies ir gamtinių dujų išgaunami pluoštai. Jie labai išpopuliarėjo XX a. pradžioje, mat yra labai tvirti, o gamyba ne tik beveik neteršia gamtos, bet ir yra nebrangi, lyginant su natūraliais pluoštais. Puikiausia, kad sintetinių pluoštų panaudojimo ribos daug didesnės nei dirbtinių ar natūralių.

Elastanas

Elastanas

Dažniausiai kaip kitų audinių papildinys naudojamas elastanas yra išgaunamas iš cheminio pluošto. Jis naudojamas kojinių, apatinio trikotažo, formuojančių apatinių, maudymosi kostiumėlių ir viršutinių drabužių gamyboje. Ypatinga jo savybė – tamprumas, kuris drabužiams suteikia privalumų. Elastanas gali išsitempti net iki 500 % ir vėl sugrįžti į savo pradinę būseną. Tačiau jį neigiamai veikia prakaitas – mažina tamprumo savybes, tad jei norite, kad rūbas ilgiau išliktų kaip naujas, nelaikykite ilgai jo neskalbto. Audiniai turintys elastano mažai glamžosi yra tvirti ir lengvai prižiūrimi.

Priežiūra // Patartina žiūrėti į nuorodas etiketėje, kadangi priežiūra gali skirtis, nuo sudėtyje esančių kitų pluoštų. Bet dažniausiai šiuos audinius galima skalbti tiek rankomis, tiek skalbimo mašina.

Nailonas

Nailonas

Tai stiprus sintetinis pluoštas, kurio gamyboje naudojami poliamidai. Jis yra tvirtas ir itin gerai sugeria drėgmę, o audiniai savo sudėtyje turintys nailono ilgai tarnauja, nesiglamžo ir yra elastingi. Tačiau nailonas jautrus šviesai, pabuvęs joje gelsta ir yra linkęs elektrintis. Taigi maišant jį su kitais pluoštais, siekiama išvengti šių neigiamų savybių.

Priežiūra // Geriausia skalbti 40 °C laipsnių temperatūroje ir lyginti gariniu lygintuvu arba naudojant papildomą audeklą, nes gali paprasti tvirtumą.

Poliamidas

Poliamidas

Sintetinis pluoštas, kurio tamprumas pralenkia net vilną (20 kartų) ir medvilnę (10 kartų). Audiniai sudėtyje turintys poliamido nesiglamžo yra tvirti ir tamprūs, tačiau jie pasižymi itin mažu atsparumu šviesai – balsta ir gelsta. Taigi jis dažniausiai maišomas su natūraliais pluoštais, kad sumažėtų neigiamos savybės. Ir išties, tokia medžiaga labai maloniai priglunda prie kūno, neišsitampo, greitai džiūsta yra atspari nusidėvėjimui ir nereikalauja išskirtinės priežiūros.

Priežiūra // Skalbiant nepatartina naudoti baliklių, nes audinys gali greitai suplyšti. Skirtingi drabužiai gali būti skalbiami 40 – 60 °C temperatūroje. Palaidines, apatinį trikotažą ir kojines galite skalbti 40 °C temperatūroje, lengvus audinius 60 °C temperatūroje. Nepriklausomai nuo drabužio rūšies, gręžkite lengvo sukimo programa.

Poliesteris

Poliesteris

Tai cheminis pluoštas, kuris dar gerai žinomas kaip dioletas, dakronas, terilenas ir tetoronas. Poliesteris pasižymi atsparumu trinčiai, tad jo tarnavimo laikas labai ilgas. Jis labai greitai džiūsta, beveik nesiglamžo ir puikiai išlaiko savo formą. Poliesteris yra ypač svarbi natūralių pluoštų sudedamoji dalis, siekiant pagerinti jų tvirtumą.

Priežiūra // Pluoštą būtina saugoti nuo karščio, tad rekomenduojama skalbti ne didesnėje nei 40 °C temperatūroje.

Spandeksas

Spandeksas

Tokiomis pačiomis savybėmis kaip ir guminiai siūlai pasižymintis pluoštas, gaunamas iš poliuretano. Dažniausiai naudojama spandekso rūšis – lykra. Jis maišomas į kitus audinius, siekiant šiems suteikti elastingumo ir tamprumo. Itin dažnai naudojamas maudymosi kostiumėlių gamyboje.

Priežiūra // Skalbti šiuos audinius derėtų atsižvelgiant į etiketės nuorodas, kadangi priežiūra priklauso nuo kitų, sudėtyje esančių pluoštų.

Taktelis

Taktelis

Poliamidinio pluošto atmaina, savo savybės labai panaši į medvilnę. Tai plonas, minkštas, elastingas ir šiek tiek blizgus audinys, kurį itin malonu liesti ir labai patogu dėvėti. Dėl savo gerųjų savybių taktelis dažnai naudojamas sportinių drabužių gamyboje. Jis sugeba prakaitą išstumti į rūbo paviršių, kur šis išgaruoja, tad žmogus net ir sportuodamas jaučiasi sausas.

Priežiūra // Dėl kitų pluoštų priemaišų, vertėtų žiūrėti į etiketėje esančias nuorodas.

Tiulis

Tiulis

Tai permatomas audinys, panašus į smulkų mezginį. Senais laikais tiulį gamindavo iš šilko, tačiau atsiradus natūralių pluoštų pakaitalams, jis dažniausiai gaminamas iš poliesterio ar kitų sintetinių pluoštų. Populiariausias užuolaidų, vestuvinių nuometų ir suknelių gamyboje.

Priežiūra // Tiulį tikrai galite skalbti skalbimo mašina, ne didesnėje nei 40 °C temperatūroje.

Mikropluoštas

Mikropluoštas

Iš poliamido ir poliesterio išgaunamas itin plonas pluoštas, net 100 kartų plonesnis už žmogaus plauką. Naudojant ypatingą technologiją jis įaudžiamas į audinį, kad suteiktų jam reikiamų savybių. Mikropluoštas gali sugerti 7 kartus daugiau drėgmės nei sveria pats, jos nesulaikymas, o praleisdamas per save. Apatiniai, kuriuose yra mikropluošto pagal kokybę ir savybes prilygsta pasiūtiems iš medvilnės.

Priežiūra // Kadangi pluoštas įaudžiamas į kitus audinius, vertėtų žiūrėti į nuorodas esančias drabužio etiketėje.

Natūralūs ir kokybiški audiniai, dailūs modeliai, platus spalvų ir dydžių pasirinkimas padės išsirinkti tinkamiausią ir kokybišką aprangą. Didelis prekių ir gamintojų pasirinkimas užtikrina, kad mūsų elektroninėje parduotuvėje rasi visa, ko reikia: nuo apatinio trikotažo, figūrą formuojančių apatinių, naktinių ir chalatų iki maudymosi kostiumėlių ir daugiau. Užsisakyk kokybiškų medžiagų drabužius iš INTYMI PAGUNDA jau šiandien!

Drabužių etikečių simbolių reikšmės

Kai audinys susideda iš kelių skirtingų pluoštų, norint suprasti kaip tinkamai jį skalbti, lyginti ar kitaip prižiūrėti, visada reikia atidžiai skaityti drabužio etiketę ir joje esančius ženklus. Jei vadovausitės šia informacija, neturėtų kilti jokių problemų ir rūbas jums tarnaus išties ilgai.

Medžiagų priežiūra: skalbimas
Medžiagų priežiūra: lyginimas
Medžiagų priežiūra: mechaninis džiovinimas
Medžiagų priežiūra: cheminis valymas
Medžiagų priežiūra: vėdinimas
Medžiagų priežiūra: balinimas chloru