Prasidėjęs pavasaris ir vis šiltesnės dienos privertė ir mane išbėgti į lauką, daugiau judėti ir mankštintis saulėje. Nors pradėjusi sportuoti jaučiau didelį diskomfortą ir ne kartą norėjau mesti, atradau savų būdų nepasiduoti ir štai šiandien jau trečiasis mano bėgimo sezonas.
Galėčiau papasakoti visą krūvą savo patirčių ir pasidalinti patarimais, kaip taisyklingai pradėti sportuoti ir neišgąsdinti savo organizmo, bet šiandien pradėsiu nuo esminio dalyko, kuris mano treniruotes apvertė aukštyn kojomis – sportinės liemenėlės.
Kodėl aš įsigyjau sportinę liemenėlę?
Kadangi nesu didelės krūtinės savininkė, pradėjusi sportuoti dėvėdavau paprastą liemenėlę ir nekvaršinau sau galvos. Tačiau po pirmų treniruočių dažnai jausdavau nemalonų tempimą krūtinėje, o vėliau didėjant intensyvumui tas pats jausmas kankino ir sporto metu. Užsiminiau apie tai sporto klube esančiai trenerei, kuri ir išvadavo mane nuo kančių papasakojusi daugiau ir pasiūliusi įsigyti liemenėlę, skirtą sportui. Ir vuola – treniruotės, o ypač bėgimas iš kančios etapo perėjo į pakenčiamą, o liemenėlės sportui – nebepakeičiamos mano drabužių spintoje.
Kodėl sportuojant reikalinga speciali liemenėlė?
- Pirmiausia – norint apsisaugoti nuo krūtinės išsitempimo.
Krūtinę sudaro riebalinis audinys, kurį laiko oda ir pakankamai silpni raiščiai. Sportuojant krūtims tenka didelis papildomas krūvis, o kadangi jos nėra elastingos, pasikartojantys judesiai ištempia raiščius, kol galiausiai negrįžtamai prarandate stangrią krūtinės formą ir ši išsitempia.
Pavyzdžiui, bėgimo metu krūtinė vidutiniškai pakyla ir nusileidžia net 8,5 cm amplitude.
- Paprasta liemenėlė sumažina krūtinės judėjimą daugmaž 30 %, o sportinė liemenėlė – daugiau nei 70-80 %, remiantis pasauliniu tyrimų ir plėtros institutu Loughborough, kuris specializuojasi dirbant su pagrindiniais sporto prekių ženklais.
- Nenaudojant atramos krūtinei, ilgainiui pasireiškia ne tik jos, bet ir viršutinės nugaros dalies bei pečių skausmai.
Kaip išsirinkti liemenėlę sportui?
Paprasčiausias būdas išsirinkti sportinę liemenėlę – pagal fizinės veiklos tipą / intensyvumą. Tai dažniausiai nurodoma produkto aprašyme, o jeigu ne, galite pasiklausti parduotuvės konsultanto.
Sportinės liemenėlės skirstomos į tris pagrindines kategorijas pagal suteikiamą prilaikymą krūtinei: mažo, vidutinio ir stipraus prilaikymo. Jeigu užsiimate skirtingo intensyvumo sporto rūšimis, geriausia turėti kelias.
Lentelėje pateikiami krūtų prilaikymo lygiai atitinkamai sporto šakai:
Mažo prilaikymo liemenėlė | Vidutinio prilaikymo liemenėlė | Stipraus prilaikymo liemenėlė |
---|---|---|
Šiaurietiškas ėjimas | Žygiai į kalnus | Bėgimas |
Joga / Kalanetika / Pilates | Slidinėjimas | Aerobika |
Jėgos treniruotės | Dviračių sportas (plento) | Tenisas |
1. Mažo prilaikymo liemenėlė: neintensyvioms treniruotėms ir mažesnėms krūtinėms
Šio tipo liemenėlės skirtos neaukšto intensyvumo sportui: fitneso treniruotėms, šiaurietiškam ėjimui, golfui ir kt. Jas taip patogu naudoti laisvalaikiu.
Plati juosta po krūtine užtikrina, kad krūtys visada liktų savo vietoje. Paprastai šios liemenėlės suspaudžia krūtis, todėl labiausiai tinka moterims, turinčioms nedidelę krūtinę.
2. Vidutinio prilaikymo liemenėlė: vidutinio aktyvumo sporto šakoms
Vidutinio prilaikymo liemenėlės skirtos vidutinio aktyvumo sportiniams užsiėmimams: slidinėjimui, kovos menams, dviračių sportui ir pan.
Šios liemenėlės pasižymi tvirtesniu krūtinės prilaikymu. Pagamintos iš mikrofibros audinio, jos pašalina prakaitą nuo odos ir leidžia jai kvėpuoti.
Vidutinio prilaikymo liemenėlės taip pat tinka didesnę krūtinę turinčioms moteris, jeigu jos renkasi mažo intensyvumo sportinius užsiėmimus.
3. Stipraus prilaikymo liemenėlė: aktyviam sportui ar didelei krūtinei
Stipraus prilaikymo liemenėlės nepakeičiamos užsiimant labai aktyviu sportu ar turint didelę krūtinę.
Jos siūnamos naudojant kapsulės metodą, atskiriantį kaušelius – taip kiekviena krūtis prilaikoma atskirai, nėra trinties ir užtikrinamas maksimalus stabilumas sportuojant.
Kadangi liemenėlės gaminamos iš lygaus paviršiaus plokščių siūlių ir gali būti susegtos X forma, jų nesimato po sportine apranga.
Stipraus prilaikymo liemenėlė paprastai turi plačias paminkštintas petnešėles, kurios tvirtai palaiko krūtinę ir nepalieka apkrovos nugarai.
Sportinės liemenėlės didelei krūtinei
Didelės krūtinės savininkėms sportinės liemenėlės pasirinkimas ypač svarbus ir gelbsti nuo daugybės nemalonių pojūčių: varginančio krūtų šokinėjimo intensyviai judant, dirželių pėdsakų ant pečių, kurie išlieka kelias valandas po treniruotės ar sudirgusios odos. Tai kokią liemenėlę rinktis, norint viso to išvengti?
Sportinė liemenėlė didelei krūtinei turėtų atlikti dvi funkcijas: suspausti ir hermetizuoti, t.y. prispausti krūtinę prie krūtinės ląstos smarkiai sumažinant jos judėjimą ir suteikti erdvės krūtims tuo pačiu neleidžiant joms šokinėti.
Į ką atkreipti dėmesį?
- Rinkitės liemenėlę, turinčią du atskirus kaušelius, kuriuose kiekviena krūtis gali laisvai judėti.
- Liemenėlė turėtų būti su kuo mažiau iškirpčių.
- Platesnės petnešėlės tvirčiau prilaiko krūtinę nepalikdamos apkrovų nugarai.
- Juosta turėtų būti plati, tampri ir gerai priglusti prie kūno (šiek tiek tvirčiau nei paprasta liemenėlė).
- Atkreipkite dėmesį, kad liemenėlė būtų pasiūta iš orui laidaus audinio, kuris greitai sugeria ir išgarina drėgmę.
Kaip prižiūrėti sportinę liemenėlę?
Kokybiška sportinė liemenėlė – nemaža investicija, kuri turėtų tarnauti ilgai, bet tam reikia atitinkamos priežiūros:
- Plaukite liemenėlę po 1-3 kartų priklausomai nuo treniruočių intensyvumo.
- Geriausia liemenėlę plauti rankomis, tačiau jei neturite tam laiko, bent jau skalbkite ją šaltame vandenyje su švelnia valymo priemone. Venkite minkštiklio ar baliklio.
- Padžiaukite liemenėlę, bet niekuomet nenaudokite džiovyklių – jos smarkiai paspartina audinio nusidėvėjimą, irimą.
KOMENTARŲ NĖRA