Suknelės – pats universaliausias moters drabužis, populiarus jau tūkstančius metų. Senovės Graikijoje merginos siautėsi šviesių audinių tunikomis, vėliau, viduramžiais suknelės slėpė kiekvieną moters kūno detalę, o ištaigingojo baroko epochos metu – tapo tikru meno šedevru. Labai ilgą laiką moters spintą sudarė išskirtinai suknelės, nes kiti drabužiai buvo nepriimtini, juos galėjo dėvėti tik vyrai. Šiandien, gyvenant moderniame pasaulyje moterys gali rengtis ką tik panorėjusios, tačiau suknelės ir po tiek metų išlieka itin svarbia aprangos dalimi, kuri suteikia elegancijos, žavesio, išryškina bei paslepia kūno formas ir leidžia jaustis išties nuostabiai. Taigi, pristatysime jums populiariausius suknelių stilius, papasakosime kaip jos buvo sukurtos bei kaip ir kada jas dėvėti.
A formos suknelė – nesenstanti klasika
Tai į apačią platėjanti suknelė, kuri glaudžiai apgaubia kūno viršų, apglėbia liemenį, taip išryškindama liekniausią moteriškos figūros dalį. Šis suknelės stilius ne tik nesensta ir vis dar yra itin populiarus visame mados pasaulyje, tad padės jums sukurti išties stilingą įvaizdį, bet ir yra labai patogus ir tuo pat metu elegantiškas. A formos (A Line) suknelė yra tinkama dėvėti, galima sakyti, visada – tiek darbe, tiek draugų būryje, tiek prabangiame vakarėlyje. O nuostabiausia, kad šis kirpimas padeda sukurti tą tobuląją smėlio laikrodžio figūrą.
Šį suknelės modelį pirmasis sukūrė ir pristatė visiems puikiai žinomas, ikoniškasis aukštosios mados dizaineris Christianas Dioras – 1955 m. jo pavasario kolekcija vadinosi „A line“. Tačiau tai dar nebuvo mums pažįstamos A formos suknelės. Šiuolaikiniai suknelių siluetai pasirodė po netikėtos Christiano Dioro mirties, jo mados namų vairą perėmus dizainerio asistentui Yves`as Saint Laurent`ui. Pristatęs kolekciją pavadinimu „Trapeze“ A formos suknelę jis pavertė hitu.
Patogi elegancija – viskas apie laisvai krintančią suknelę
Laisvai krintanti (Shift) suknelė įprastai yra laisvo kirpimo nuo pat krūtinės, o apačioje platėjanti arba tiesi. Daugeliui puikiai pažįstamas tiesus šių suknelių modelis be rankovių, kuris nuostabiai tinka darbui – oficialiems susitikimams. Prie tokios suknelės priderinus aukštakulnius ir švarką galite sukurti nepamirštamą įvaizdį, o puikiausia, kad su ja dar ir jausitės patogiai. Šio modelio suknelės išpopuliarėjo apie 1920 m. visoje vakarų madoje, o 1960 m. ir vėl buvo atgaivintos bei tapo populiarios. Na, o šiandien, kai visas mados pasaulis toks įvairus, bet tuo pačiu metu ir gerai pažįstamas, nes sugrįžta jau praėjusių dešimtmečių hitai – ne išimtis ir laisvai krintanti suknelė!
Suknelė su aukštu liemeniu buvo populiari ir renesanso laikais
Suknelės su paaukštintu liemeniu (High Waist) žinomos ir populiarios dar nuo renesanso laikų. Jos taip pat buvo dėvimos ir baroko epochos metu tik, žinoma, labai skyrėsi nuo tų, kurios šiandien kaba mūsų spintose. Tai buvo itin puošnūs, dekoruoti pačiomis įvairiausiomis detalėmis, sunkūs, masyvūs ir korsetą turintys apdarai. Šiais laikais aukšto liemens suknelės paprastesnės ir pritaikytos skubančiai moteriai. Tačiau jos vis dar populiarios – išryškina liemenį ir paslepia klubus, tad idealiai tinka kriaušės figūrą turinčioms moterims.
Varpelio formos suknelė – visiems figūros tipams
Varpelio formos (Fit & Flare) suknelė yra be galo universali – ji tinka įvairiems figūros tipams. Aptemtas ir prigludęs viršus, o nuo liemens platėjanti ir laisvai krintanti apačia tiesiog tobulai paslepia visus trūkumus ir išryškina privalumus. Ją galite vilkėti tiek vasarą, priderindama basutes ar elegantiškus aukštakulnius, tiek šaltuoju sezonu, kartu su trumpu švarkeliu. Varpelio formos sukneles labai mėgsta pasaulio įžymybės, kurioms būtina atrodyti nepriekaištingai, bet tuo pat metu ir jaustis nesuvaržytai bei patogiai. O už šias sukneles galime būti dėkingos ne kam kitam, o nuostabiajam Christianui Diorui, kuris apvertė moterų pasaulį sukūręs „New Look“ kolekciją – jis pateikė modernią varpelio formos suknelės versiją, labiau prigludusią ir daug trumpesnę, nei buvo įprasta.
Aptemtos ir itin prigludusios suknelės – išlaisvinkite savo seksualumą
Aprangos revoliucija įvyko po pirmojo pasaulinio karo, kai tradiciškai vyriškose darbo vietose ėmė dirbti moterys, mat labai daug stipriosios lyties atstovų taip ir nesugrįžo iš fronto linijų. Su šiais pokyčiais keitėsi ir drabužiai, turėję prisitaikyti prie naujo moterų gyvenimo. Moters kūnas iki to laiko buvo preciziškai slepiamas po rūbais, tačiau joms pradėjus užimti šeimos galvos pozicijas – dirbti ir išlaikyti šeimą viskas pasikeitė. Rankas, nugarą, kojas ir krūtinę išryškino aptemta suknelė (Bodycon), kuri vos laikėsi ant siaurų petnešėlių. Šiais laikais net ir labai prie kūno prigludusi suknutė jau nieko nebestebina, bet išties puikiai išryškina visas kūno linijas, atskleidžia moters seksualumą. Ji nepriekaištingai dera tiek norint atrodyti elegantiškai, tiek apsirengus ją prie sportinių batelių.
Sportinės suknelės arba stilinga laisvė
Sportinių suknelių (Sports) ir apskritai, moteriškų sportinių drabužių užuominos pradėjo rastis lygiai tuo pačiu metu, kai visuomenė ėmė priimti moterį su aptemta suknele – po pirmojo pasaulinio karo. XX a. buvo atsisakyta korsetų su metalinėmis konstrukcijomis, tad visa apranga tapo žymiai lengvesnė. Daug daugiau dėmesio pradėta skirti drabužio funkcionalumui. Taigi, šiuo laikmečiu moterys ne tik pradėjo dirbti, bet ir ėmėsi sporto šakų, nors tuometinė visuomenė ir svarstė, ar tokia veikla nėra kenksminga dailiosios lyties atstovėms. Galiausiai, kai buvo išrastas trikotažas, jis paplito kaip itin tinkama medžiaga sportiniams drabužiams ir buvo pradėti siūti sportiniai megztiniai, apsiaustai, o vėliau ir sijonai bei suknelės.
XXI a. sportiniai drabužiai jau seniai dėvimi ir gatvėse bei darbuose, ne išimtis ir sportinės suknelės, kurios beje, gali atrodyti labai elegantiškai, būti derinamos su aukštakulniais, prabangiais švarkais ir aksesuarais. Šiandienos mada, tai žaidimas, o sportinės suknelės puikiai jam tinka.
Suknelė, kurią dėvėjo Egipto dievybės
Prigludusi ir siaura (Sheath) suknelė yra sudaryta iš dviejų dalių – tai lyg palaidinė sujungta su sijonu. Suknelė puikiai pabrėžia liemenį ir nors gali būti įvairiausių kirpimų – ilga bei trumpa, dažniau jos ilgis yra vidutinis, pasibaigiantis ties keliais. Ji išryškins jūsų dailias linijas, atrodys žaviai ir elegantiškai, tačiau tuo pat metu padės paslėpti problemines kūno vietas. Ši suknelė išties nuostabiai tinka kriaušės figūrą turinčioms moterims, nes susiaurina klubų liniją. Prigludusi ir siaura suknelė buvo sukurta prieš daugybę metų senovės Egipte. Būtent Egipto mene dievybės vaizduojamos su šio tipo drabužiais. O moderniais laikais prigludusi suknelė atgijo 1900 m. Paryžiuje, padėdama moterims atskleisti daugiau kūno, išlaisvindama jas nuo nusistovėjusių stereotipų. Į Ameriką šis modelis atkeliavo 1908 m. ir pasirodė rudens kolekcijose.
Megztos suknelės skirtos ne tik žiemai
Šios suknelės labai populiarios paskutiniais sezonais, jos tinka ne tik žiemai, bet ir vėsesniam vasaros vakarui prie apnuogintų kojų. Viena pirmųjų dizainerių, padėjusių mezginiams užimti garbingą vietą mados pasaulyje buvo dar 1920 m. kūrusi Elsa Schiaparelli. Kita, geriau plačiajai auditorijai žinoma dizainerė, kurios kolekcijose buvo galima išvysti megztinių: megztų švarkų ir kitokių apdarų buvo Coco Chanel. Mezginiai ypač išpopuliarėjo 1940 m., kai Emilio Pucci sukūrė megztas sukneles (Knitted). Ant šiuolaikinės mados podiumų taip pat matome įvairiausių mezginių variacijų: nuo milžiniškų megztinių ar mažyčių nertų rankinių iki prabangių ir elegantiškų suknelių.
Suknelė su diržu – itin madinga šiomis dienomis
Pažvelgę ir naujausias mados kolekcijas, diržus regime pačiose įvairiausiose vietose: ant maudymosi kostiumėlių, palaidinių, rankinės tampa pusiau diržais ir apjuosia liemenį, tad suknelė su diržu neatrodo kaip itin didelė naujiena. Taip turbūt yra todėl, kad toks suknelės stilius atsirado labai seniai – dar XIX a. Tuo metu absoliučiai visos moterys dėvėjo sukneles, mat tai buvo ir reikalinga, ir praktiška – vienu drabužiu buvo galima uždengti visą kūną. Tačiau, visuomenės normoms po truputėlį ėmus laisvėti, merginos, ypač priklausančios aukštuomenei, norėdamos pabrėžti dailias savo kūno linijas suknelę sujuosdavo diržu. Kaip ten bebūtų, šiais laikais tai vėl labai stilinga ir populiaru – diržas išryškina liemenį, o taip pat tarnauja kaip puiki aprangos detalė. Dėvėdama suknelę su diržu (Belted) galite jaustis laisvai, seksualiai ir, žinoma, stilingai!
Suknelė be petnešėlių
Suknelė be petnešėlių (Strapless) nuostabiai tinka vasarai, norint atrodyti žaviai ir sukurti seksualios viliokės įvaizdį, švelniai apnuoginus pečius. Ją vilkėdama gerai jausitės leisdama laiką su draugais paplūdimyje, priderinus dailias basutes ar sportinę avalynę bei žavėdama visus prabangios vakarienės metu. Tai išties universalus drabužis – viskas priklauso nuo detalių, kurias pasirinksite greta. O pirmą kartą suknelė be petnešėlių pasirodė 1930 m. ir ją išpopuliarino tokie dizaineriai kaip Mainbocher, o nuo 1940 m. ir pats Christianas Dioras.
Tunika – tūkstančius metų menanti suknelė
Tai vienas iš seniausių drabužių, kuriuo juosdavosi tiek vyrai, tiek moterys. Na, o šiandien tunikos (Tunics) suknelės išsaugojo savo populiarumą ir įgavo jau kitokį – modernų vaizdą. Mat praėjusių laikų ir šiandienos tunikos skiriasi beveik neatpažįstamai. Nors kai kurie dėvėjimo niuansai ir išliko panašūs, pavyzdžiui, anksčiau vyrai tunikas dėvėdavo kartu su trumpomis kelnėmis ir iš audinio siūtomis kojinėmis. Šiais laikais suknelę tuniką taip pat galima dėvėti ne tik ant apnuogintų kojų, bet ir kartu su tamprėmis ar net džinsais. Tai laisvo stiliaus suknelė, kuri suteiks neįtikėtiną komfortą, jaukiai apgaubs kūną, tačiau atrodys stilingai ir žaviai.
Taigi, nemaža dalis moterų mados naujienų ėjo greta emancipacijos ir apskritai, socialinių visuomenės pokyčių – laisvėjant aplinkai, laisvėjo ir moterų apranga. Tačiau nuostabu tai, kad suknelės vis dar vienas svarbiausių moteriškos aprangos drabužių, kuris suteikia kokį tik nori įvaizdį – su trumpa juoda suknele keliaujame į romantišką pasimatymą, į paplūdimio vakarėlį renkamės sportinę arba megztą suknelę, atidengdamos dailias kojas, o prabangioje vakarienėje dėvime, jau klasika tapusią A formos suknelę arba gundančiai atidengiančią pečius suknelę be petnešėlių.
KOMENTARŲ NĖRA